VSE, KAR MORATE VEDETI O RICINUSOVEM OLJU

 

Rastlina ricinus ali kloščevec (Ricinus communis) prevladuje v tropskem in zmerno tropskem podnebju in izvira iz Afrike in Indije. Raste na različnih tleh, če so globoka in imajo ustrezno drenažo vode. Raste hitro in z malo nege. Lahko se goji tudi pri nas, vendar semena ne dozorijo.

Olje se pridobiva s hladnim stiskanjem semen rastline Ricinus communis. Olje, ki je stiskano pri nižjih temperaturah je svetlejše in ima manj izrazit vonj, velja pa za bolj kvalitetno.

Olje je zaradi številnih koristnih lastnosti postalo izredno priljubljeno. Prijelo se ga je tudi ime »Kristusova roka«.

Zrna ricinusa so našli tudi v grobnicah starih Egipčanov. Olje so uporabljali za nego obraza, kot zaščito pred draženjem kože in kot gorivo za svetilke.

Če iščete cenovno ugodno večnamensko olje, je ricinusovo olje zelo dobra izbira.

Ricinusovo olje lahko uporabljate samostojno, še bolje pa v kombinaciji z arganovim oljem ali kremami z dodanim kolostrumom. odvisno od namena uporabe - več o tem v nadaljevanju.

V nadaljevanju si preberite, zakaj je to olje dobilo tako zveneč svetovni sloves.





KORISTNE LASTNOSTI RICINUSOVEGA OLJA


Edinstvena struktura ricinusovega olja ponuja zanimive lastnosti, zaradi česar je primerno za različne namene. Ricinusovo olje je dober vir E vitamina in omega 6 in 9 maščobnih kislin, ki vlažijo kožo. Več kot 90 % vsebnosti maščobnih kislin v ricinusovem olju je ricinolna kislina.
Glavne kemične sestavine ricinusovega nosilnega olja so: ricinolna kislina, oleinska kislina, linolna kislina (omega-6 maščobna kislina), α-linolenska kislina (omega-3 maščobna kislina), vitamin E in minerali.


Ricinusovo olje se od nekdaj uporablja predvsem za kozmetično uporabo. Ima pozitivne učinke na lase, kožo, trepalnice, obrvi, akne in drugo. Uporablja se ga pri različnih kožnih stanjih, vključno z dermatozo, psoriazo in aknami.


4 NAJPOGOSTEJŠI NAČINI UPORABE RICINUSOVEGA OLJA



1. POŠKODOVANO LASIŠČE IN RAZCEPLJENE KONICE LAS


Ricinolna kislina sestavlja skoraj 90% ricinusovega olja. Ko prodre do las in lasnih korenin, spodbuja nego, obnovo in optimalno rast las. Nanos ricinusovega olja na lasišče bo pomagal navlažiti suho in razdraženo lasišče in obnoviti zdravje las.

Za nego las priporočamo mešanico:

½   hladno stiskanega arganovega olja
½   hladno stiskanega ricinusovega olja


Postopek:
- Olji premešamo v lončku in jih segrejemo na sobno temperaturo
- Mešanico olj nanesemo na lasišče in na lase.
- Lase in lasišče pokrijemo s kapo za tuširanje in pustimo vsaj eno uro.
- Lase umijemo s šamponom rožmarin, ki z naravnimi sestavinami rožmarinom in meto še dodatno poskrbi za prekrvavitev lasišča.
- Za dodatno hranilno in mehčalno nego las si lahko po spiranju šampona na lase nanesemo še balzam za lase s kokosovim maslom. Nežno ga nanesemo na lasišče in ga pustimo nekaj časa.

Redno nanašanje olj (kot je ricinusovo olje) na lase, pomaga nahraniti lasno steblo, poveča prožnost in zmanjša možnost lomljenja in izpadanja.

2. ZA MOČNE, GOSTE IN SIJOČE TREPALNICE IN OBRVI


Ricinusovo olje ima nežno svetlo rumeno barvo in relativno nevtralen vonj, zato ga po vsem svetu brez težav uporabljajo tudi za nanos na trepalnice in obrvi. Negovane trepalnice so dolge, sijoče in goste. Zaradi izjemne moči nekaterih maščobnih kislin v olju, ki spodbujajo rast las in dlačic ter okrepijo njihove korenine,  je ricinusovo olje pridobilo sloves za nego las in trepalnic po vsem svetu.

Uporaba:
1. S priloženo krtačko za trepalnice enakomerno nanesite ricinusovo olje na obrvi in trepalnice
2. Najbolje je nego izvajati zvečer, preden se odpravite v posteljo
3. Tovrstno nego lahko izvajate nekajkrat tedensko.




3. PROBLEMATIČNA IN AKNASTA KOŽA


Ricinusovo olje ugodno vpliva na akne, izpuščaje in druge kožne probleme. Kožo vlaži in ji daje svež, zdrav in naraven sijoč videz.  

Postopek nanosa:
1. Pred odhodom v posteljo si umijte obraz z mlačno vodo.
2. Ricinusovo olje si s krožnimi gibi nanesite na kožo na obrazu. Za boljšo vpojnost lahko uporabite mešanico arganovega in ricinusovega olja.
3. Na blazino si podložite bombažno krpo ali brisačo, da preprečite vpijanje olja v blazino.
4. Olje pustite delovati na koži preko noči. Ne pozabite zaščititi z brisačo, da olja ne bi nanesli na posteljnino.
5. Zjutraj si obraz sperite s hladno vodo.
6. Za dnevno nego na obraz za boljše celjenje brazgotin in drugih nepravilnosti nanesite kremo za poškodovano kožo s kolostrumom.


Kolostrum ima več kot 10 rastnih faktorjev (IGF-1 in 2, STH, TGF A in B, epitelijski rastni faktor, fibroblastni rastni faktor in gonadotropni faktor), vitaminov (A, B1, B6, B12, C, D, E, folna kislina, pantotenska kislina) in mineralov (kalcij, magnezij, krom, železo, cink, fosfor, kalij, žveplo, natrij, mangan), ki bodo poskrbeli za zdravo in sijočo kožo.




4. NEGA SUHIH IN RAZPOKANIH PET


Olje je primerno tudi za nego suhe kože na stopalih, še posebej razpokanih pet.


Uporaba:
Olje si enostavno pogrejemo med dlanmi in ga nanesemo na suhe predele stopal in nežnozmasiramo, da se dobro vpije.
Za hitrejše celjenje razpok in obnovo kože ga lahko zmešamo z Mlekom za telo remargin kolostrum. To mleko je narejeno na osnovi olja makadamije in karitejevega masla. Dodan je kolostrum, ki s svojo izredno sposobnostjo obnove zaradi vsebovanih številnih rastnih faktorjev.


HRANJENJE OLJA


Če olje redno uporabljate za obraz , lase in trepalnice, ga ni potrebno shraniti v hladilniku. Če pa ga uporabljate bolj poredko, ga je dobro hraniti v hladilniku, da ne postano žarko.

VRHUNSKA KAKOVOST


Olje je 100% čisto in hladno stiskano iz semen ricinusa. Ne vsebuje nobenih parfumov, parabenov, barvil in drugih dodatkov.
Ricinusovo olje se uporablja za nego kože in lasišča, saj ob njegovem nanosu deluje zaščitno na kožo in jo mehča.
Predvsem zadnja leta se vse bolj uveljavlja kot kozmetični dragulj, saj zaradi nizke molekularne mase olje prodira globoko v kožo in blagodejno vpliva na vse tipe kože.
V kozmetičnih izdelkih in naravni kozmetiki ricinusovo olje najdemo po imenu ‘Ricinus Communis Seed Oil’ oz. ‘Castor oil’. Zaradi svoje (dovolj) nizke molekularne mase olje prodre globoko v kožo. Primerno je za vse tipe kože. Uporablja se proti strijam in prvim znakom staranja. Dodaja se ga v odstranjevalce lakov, večinoma pa se ga uporablja pri poškodovanih laseh ter okrepitvi obrvi in trepalnic. Nekateri si olje mažejo na trepalnice, kar naj bi pospešilo rast.
Ima  izjemne  sposobnosti  za  krepitev  in  rast  las,  trepalnic  in obrvi, prav tako pa je odlično negovalno sredstvo za nego kože.  Olje zaradi nizke molekularne mase lahko podre globoko v kožo in blagodejno vpliva na raznorazne težave z lasiščem in kožo.